1 грудня — День працівників прокуратури України

1 грудня - День працівників прокуратури України

79c11105ede7c7c4b4aecb5db7fd78bcВраховуючи велике значення органів прокуратури України у дотриманні законів, захисті прав наших громадян та прав людини, а також роль робітників прокуратури у будівництві нашої країни як правої держави в 2000 році  2-го листопада було видано Указ Президента щодо встановлення професійного свята - День працівників прокуратури - 1 грудня.

Створення правової системи та обґрунтування функцій прокуратури та сучасних кордонів України почалось ще у сиву давнину.

За часів скіфів в державі норми права оберігали життя, майно, все чим володіли царські династії та родоплемінна знать, створювалась функція нагляду, в ті часи були наглядачі.

У 6-4 столітті до н. е. на території Північне Причорномор’я почали заселяти греки. В той час елліни мали таку законодавчу ініціативу, що належала зборам, містким радам, їх керівництву, колегіям, а також попередникам прокурорів – номофілакам (охоронці закону), які стежили за тим, як ведуть себе люди, посадовці і наглядали за дотриманням законів.

В 10 столітті  розпочалось формування княжого законодавства в Київській Русі. Відома нам всім княгиня Ольга встановила  норми і пункти збору данини, зміцнила функції нагляду.

Князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий мали статути, які були доречним оновленням фінансового, сімейного, кримінального прав. Велику роль у формуванні правової системи відіграло прийняття великокнязівських законів -  «Руська правда». Важлива роль у цих законах стосувалась норм кримінального процесу і права. А зважаючи на те, що цей процес потрібно було контролювати, скоріше за все це був наступний етап формування функції нагляду.

В період Речі Посполитої було організовано роботу Луцького трибуналу – вищого суду в Україні.

У 1579 році в Батурині утворився Український трибунал, який мав 7 департаментів. Депутати цього трибуналу кожного року обирали прокурора (інстігатора), який стежив за процедурою подання позовів до суду. Ця посада була збережена і в 17 сторіччі.  В Українському трибуналі засідали гетьман і інші вищі чини та прокурор.

У 1722 році цар Петро І ініціював створення державного органу  для проведення нагляду за дотриманням закону у центральних та місцевих органах влади. Прокуратора тих часів мала у своєму складі і органи прокуратури України, яка пропрацювала до жовтня 1917 року.

Після цієї дати почалась нова ера у формуванні нашої держави та самовизначення українців, ера здобуття незалежності.

У грудні 1917 року в Українській Народній Республіці було створено прокуратора, а через місяць Центральною Радою було ухвалено Закон «Про створення прокурорського нагляду в Україні».

За роки керівництва гетьмана Скоропадського (квітень-грудень 1918 року) було проголосовано Закон «Про утворення державного Сенату».

В процесі створення Директорії у грудні 1918 року набрав чинності Закон «Про установу прокурорського нагляду в Україні» і було відновлено роботу Генерального Суду, який називався «Верховний Суд Української Народної Республіки».

В радянський період прокуратура нашої країни була складовою системи Наркомюста  з 28 червня 1922 року згідно Положення про прокурорський нагляд.

Законодавча база стосовно прокуратури в Україні постійно удосконалювалась. З 1923 року Прокуратуру перевели до складу Верховного Суду СРСР. Далі, у 1933 році було утворено Прокуратуру Союзу РСР - централізовану систему, яка мала право загального керівництва з функціонуванням прокуратур всіх республік союзу, також було прийнято Положення про Прокуратуру Союзу РСР.

Варто також знати, що в ході Нюрнбернського процесу головним обвинувачувачем від СРСР був прокурор із Української РСР – Руденко.

Після отримання незалежності у 1991 році і створення незалежної та суверенної України розпочалась нова сторінка у розвитку прокуратури. 1 грудня 1991 року було прийнято та почав працювати Закон України «Про прокуратуру» і значний перелік інших НПА, було створено правову базу функціонування органів прокуратури незалежної України.

Згідно Конституції України основними функціями прокуратури є формування правової держави. Команда ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" вітає всіх працівників прокуратури та бажає здоров'я, сімейного благополуччя.

Прес-служба  ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" за матеріалами: www.dilovamova.com

Офіційна сторінка ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" у Фейсбуці! Приєднуйтесь!

Опубликовано Громадська організація "Майдан Січеслав-Дніпро" 9 июня 2017 г.
 
 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 467 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "1 грудня — День працівників прокуратури України"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366