12 січня 1909 року народилась Марія Примаченко


 

Марія Примаченко

українська народна художниця, представниця народного примітивізму («наївного мистецтва»)

Марія Примаченко народилася в 1909 році в селі Болотня, що на Київщині. З 6 років дівчинка почала розмальовувати хати у селі дивовижними квітами. Але саме тоді їй діагностують страшну хворобу кісток - поліомієліт.
Вона продовжувала малювати, але навіть не споідвалася, що зможе вчитися на художника, адже сильний біль заважав їй жити.
Допоміг щасливий випадок - її малюнки побачив директор київського художнього технікуму. Навчання було справжнім щастям для Марії. Саме у студентські роки вона створює найвідомішу свою серію картин – із фантасмагоричними тваринами. На них жаби грають на золотих трубах, в одуда - чотири лапи, а слони носять капелюхи.

Її дивовижних людиноподібних звірів починають демонструвати на всесвітніх виставках. Париж, Варшава, Софія, Монреаль та Прага захоплюются мистецтвом Маріі. А сама дівчина довідується про це лише з газет.

«Чому ви не малюєте людей? - питали Марію Примаченко. - Як не малюю? Це ж і є люди».
Це був найщасливіший період у житті художниці. Адже здавалося, що вона ладна все життя присвятити лише малюванню. Але якось, гуляючи Києво-Печерською Лаврою, вона зустрічає односельчанина–лейтенанта Василя. Заради коханого, Примаченко залишає Київ і повертається у рідне село.
В 1941 році в пари народжується син Федір. Але про те, що став батьком – Василь дізнається… з листа Марії. На фронт його забрали одним з перших. Через війну молодята навіть не встигають побратися.
З війни Василь так і не повернувся. Не прийшла навіть похоронка. Життя Марії зупинилося. Вона покинула малювання. Вона не торкалася фарб 20 років. І все життя потому – відкидала залицяння інших чоловіків.
Вірність своєму Василю – жінка берегла до останнього дня.
Шалена популярність повертається до Марії Примаченко в 1963 році. Київська молодь влаштовує виставку її робіт. Про неї знову починають говорити і художниця бере до рук пензлі, створюючи шедеври - один за одним.
Між тим, з кожним роком хвороба Примаченко посилюється. Вона ледве пересувається і не спить ночами. Якось прокинулася із дивним передчуттям.
Через тиждень, менш ніж за 50 кілометрів від села вибухає Чорнобилська АЕС.
Марію вмовляють переїхати, але художниця і далі не полишає рідну хату: вона геть замикається в собі і продовжує малювати своїх фантастичних звірів.
Через твори Марії Примаченко в 2013 році мало не розгорівся міжнародний скандал.
Фінський авіаперевізник FinnAir наніс на один зі своїх літаків малюнок дуже схожий на роботу Марії Примаченко 1961 року «Щур у дорозі». Малюнок був «розроблений» дизайнером компанії «Марімекко», яка визнала факт плагіату і згодом вибачилися за цей інцидент.
У 2006 році в селі Болотня сталося без перебільшення пограбування століття. Зі звичайної сільської хати серед ночі винесли близько сотні робіт Марії Примаченко.
За найскромнішими підрахунками, їхня вартість складала понад 500 тисяч доларів.
о такої скандальної популярності Марія Приймаченко не дожила. Вона померла в 1997 році в своїй хаті. Тож і уявити не могла, що на її фантастичних звірів розпочнуть таке безжалісне полювання.
Незадовго до своєї смерті Марія Примаченко сказала: «Головне, щоб на тому світі були папір і фарба». Бо опинеться вона там, де живуть її звірі і ростуть її квіти.
 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 420 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "12 січня 1909 року народилась Марія Примаченко"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366