13 вересня 1834 року народився Анатоль Свидницький


 

Анатоль Патрикійович Свидницький (Петриченко)

український письменник, громадський діяч і фольклорист.

Svydnyckyj_AnatolijНародився в с. Маньківцях Гайсинського повіту, на Поділлі, в родині священика

Батько родини Патрикій Якович (1800–1870), розпочавши службу дячком, у 1836 р. одержав сан священника. Отець Патрикій був простою людиною, але любив книжку і зібрав чималу бібліотеку.

Мати письменника, Мотрона Лаврентіївна Ганчевська, дочка колишнього уніатського пароха села Попова Гребля, походила з шляхти.

Сім'я Патрикія Свидницького була чимала — чотири сини і дві дочки.

У 1843р. Анатолій вступає до Крутянської духовної школи (бурси). Закінчив її у 1851 р., після чого вступає до Подільської духовної семінарії у Кам'янці-Подільському і, не закінчивши її, вступив (1856) до Київського університету, на медичний факультет. Згодом перевівся на філологічний факультет, котрий через матеріальні труднощі не закінчив.

Згодом учитель у Миргороді (1860–1862), акцизний чиновник у Козельці (1862—69). Працював у Козелецькому повітовому земстві, котре розміщувалося у будинку полкової канцелярії.

У 1863 році одружується з дочкою козелецького лікаря — Оленою Величківською. У червні 1868 року у зв'язку з алкоголізмом Свидницького переводять на позаштатну роботу. На той час у нього вже було троє дітей.

28 березня 1869 року виходить у відставку і переїздить до Києва.

Влаштовується на посаду помічника завідувача архіву Київського університету, де фактично виконує обов'язки вченого архіваріуса і за час 1869–1871 науково описав багато архівних матеріалів. Ця робота була видана вже посмертно у 1879 році правлінням університету.

У вересні 1870 року подорожує до Кам'янця-Подільського у пошуках кращої роботи, але безрезультатно.

Помер у Києві 18 липня 1871 р.

 Свидницький розпочав громадську працю як член таємного Харківсько-Київського студентського товариства, яке ставило своїм завданням боротьбу з царським режимом, ширило заборонену літературу, домагалося заснування недільних шкіл тощо. Свидницький був ініціатором заснування недільної школи на Подолі. У студентські роки починає писати, створює низку високопатріотичних поетичних творів, до яких сам писав музику. «В полі доля стояла» спрямований проти кріпосництва і «сподіваної волі».

За життя була надрукована лише «Горлиця» (1860), інші твори опублікував у 1901р. І.Франко в Літературно-науковому віснику: «Коли хочеш нам добра», «Україно, мати наша», «В полі доля стояла», «Вже більш літ двісті», остання, написана під впливом Т.Шевченко, дійшла до нашого часу як популярна народна пісня; у ній Свидницький засуджує діяльність Б.Хмельницького і Переяславську угоду 1654р.

З низки етнографічних статей, написаних Свидницьким у Миргороді 1860-62рр., надрукована лише «Великдень у подолян» і статті, спрямовані проти сваволі царської адміністрації «Из Миргорода» (обидві в «Основі», 1861). По закритті «Основи», коли не стало жодного українського журналу, Свидницький опублікував російською мовою ряд нарисів й оповідань у газеті «Киевлянин».

Головний твір Свидницького - роман «Люборацькі», написано у Миргороді. Це хроніка (значною мірою автобіографічна) занепаду священичого роду Люборацьких у трьох поколіннях, на реалістично відтвореному тлі панування польських панів на Поділлі, утисків царського режиму і ворожого українству офіційного православія. Широке тематичне полотно твору дало підставу І. Франкові назвати його «першим реалістичним романом на побутовому тлі».

Як змістом, так і мистецькою формою роман «Люборацькі»— посередня ланка між прозою Г.Квітки-Основ'яненка, Марка Вовчка та інших з одного боку — і пізнішою реалістично-побутовою епічною прозою Івана Нечуя-Левицького і Панаса Мирного з другого боку. Але на сучасну Свидницькому літературу роман впливу не мав, бо його опублікував лише 15 років по смерті автора І.Франко у «Зорі» (1886). По цьому роман багато разів перевидавано до і за радянського часу.

Джерело: slavia.do.am

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 511 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "13 вересня 1834 року народився Анатоль Свидницький"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366