15 серпня 1819 р. народився Григорій Ґалаґан

Ґалаґан Григорій Павлович

Громадський діяч, українофіл, меценат.

14017566_1769345679974305_1098569528_nГригорій Павлович Ґалаґан народився 15 серпня 1819 році в Київі, в родовому маєтку Сокиринці на Чернігівщині. Батько – Павло Іванович Галаган, був багатим поміщиком, високоосвіченою людиною, мати, Катерина Василівна походила з благородного роду Гудовичів. Григорій був четвертою дитиною в сім’ї, перші троє померли ще в дитинстві, мав молодшу сестру Марію. Його батько і мати володіли величезною кількістю землі й кріпаками в різних губерніях України.

Григорий Павлович здобув домашню освіту — наставником був ад’юнкт математики Петербурзького університету Федір Васильович Чижов, котрий, за відгуками сучасників, “належав до кращих людей сорокових років”. Григорій Галаган закінчив юридичний факультет Петербурзького університету в 1840 році й поступив на службу в Чернігівську палату державного майна, де прослужив три роки.

Після цього він займає ще низку громадських посад і врешті стає членом чернігівського комітету з поліпшення життя селянства. Ще під час роботи у палаті державного майна Ґалаґан виявив прихильність до селянства як верстви, організувавши допомогу постраждалим від неврожаю, а у 1850-х роках заявляє про себе як про активного прихильника скасування кріпацтва, внаслідок чого його у 1858 році запрошують до «редакційної колегії», яка працювала над підготовкою майбутньої селянської реформи. Його послідовний захист прав селянства спричинив чимало конфліктів з місцевими поміщиками. В подальшому Григорій Ґалаґан неодноразово займав посади у різних комісіях, які працювали над проектами рішення «селянського питання», виступаючи з позицій повного звільнення вчорашніх кріпаків від залишків феодальних тягарів та громадянських обмежень.

У 1869р після смерті в 16-річному віці  свого єдиного сина Павла, Григорій Галаган захопився благодійністю і меценатством. Багато уваги приділяв освіті та просвітництву, зокрема стипендіював Прилуцьку гімназію, був одним із засновників Київської російської громадської бібліотеки, заснував Київську колегію імені Павла Галагана. Вона проіснувала до 1917 року і була знищена більшовиками під час революції. Григорій Галаган щиро цікавився українським мистецтвом та мовою, був відкритим слов’янофілом.

Був одним з засновників бібліотеки, яка нині відома як Національна парламентська бібліотека України.

Тяжко захворівши, Григорій Павлович залишив заповіт, що підтвердив всі матеріальні права колегії. Опікункою він призначив свою дружину Катерину Василівну Кочубей-Галаган. Григорій Павлович Галаган помер 25 вересня 1888 року в родовому маєтку в селі Сокиренці Прилуцького повіту Полтавської губернії.

Нині, коли відроджують колишні поняття меценатства, потрібно згадати про те, що створив Григорій Павлович Галаган — зразковий навчально-виховний заклад, який проіснував за рахунок засобів однієї сім’ї майже 50 років. Скільком хлопцям — багатим і бідним, міським і сільським — він відкрив шлях до науки, культури, допоміг реалізувати свої здібності. У некролозі на смерть Григорія Галагана у вересні 1888 року газета “Киянин” писала: “На прикладі створення Колегії ми бачимо, що може зробити в нашому суспільстві людина високого державного і соціального стану, котра має великі матеріальні статки, оскільки він натхненний бажанням суспільного добра”.

Джерело: kreschatic.kiev.ua

Офіційна сторінка ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" у Фейсбуці! Приєднуйтесь!

Опубликовано Громадська організація "Майдан Січеслав-Дніпро" 9 июня 2017 г.
 
 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 471 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "15 серпня 1819 р. народився Григорій Ґалаґан"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366