17 лютого 1930 року народився Георгій Якутович


 

 Георгій Якутович

народний художник України, дійсний член Академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка 

yagallery.com

yagallery.com

Георгій Якутович народився 17  лютого 1930 року в Києві. Закінчив Київську художню школу, графічний факультет Київського художнього інституту, де згодом викладав композицію та книжкову графіку. Академік Георгій Якутович присвятив свій талант Україні, її історії і кращим зразкам української літератури. Уже перші невеликі книжки, проілюстровані Г. Якутовичем («Про бідного парубка й Марка багатого», «Казка про липку і зажерливу бабу») і видані дитячим видавництвом «Веселка» у 1960–1962 рр., позначені першими знахідками майстра. У них створено цілісний графічний образ книги, в основі якого лежать по-новому переосмислені прийоми українського народного мистецтва й старовинної гравюри.

Співпраця Г.В. Якутовича з видавництвом «Веселка» була тривалою і плідною. Роботи його з’являлися не часто, але кожна з них була найвищого рівня книжкової культури, розуміння тексту, фахової майстерності.

У 70–90-х роках ХХ ст. Георгій Якутович ілюстрував народні казки, твори відомих українських письменників «Золоторогий олень» Д. Павличка, «Карби. Чічка. Злодія зловили» М. Черемшини, «Козак Голота» М. Пригари, «Ярослав Мудрий» і «Свіччине весілля» І. Кочерги, «Захар Беркут» І. Франка, «Кленові листки» В. Стефаника, «Слово про Ігорів похід», «Повість минулих літ», «Слово про Ігорів похід та його доба» Б. Яценка та інші.

Вечір на полонині, ілюстрація до книги "Тіні забутих предків", 1966. yagallery.com

Вечір на полонині, ілюстрація до книги "Тіні забутих предків", 1966. yagallery.com

У 1982 році найвищою нагородою СРСР у галузі книжкової графіки — дипломом ім. І. Федорова, була відзначена «Повість минулих літ» (ілюстрації Г. Якутовича, оформлення В. Юрчишина). У цьому ж році на Міжнародній виставці мистецтва книги в Лейпцигу Георгій Якутович був нагороджений бронзовою медаллю за ілюстрації до книжок «Повість минулих літ», «Кленові листки» В. Стефаника. 1983 року Г. В. Якутовичу було присуджено Національну (тоді Державну) премію України імені Тараса Шевченка за ілюстрування книжок «Повість минулих літ», «Слово про Ігорів похід», «Козак Голота» М. Пригари та збірку «Карби. Чічка. Злодія зловили» М. Черемшини.

Другу Шевченківську премію художник одержав у 1991 році у складі творчої групи за кінофільм «Тіні забутих предків». Його внесок у створення цієї кінострічки був досить вагомим. Ілюстрації Георгія Якутовича до величних пам’яток літописання ХІІ ст. «Слава про Ігорів похід» (1977) та «Повісті минулих літ» (1981) стали високим досягненням в національному образотворчому мистецтві. Незважаючи на невеликий формат, мініатюрність заставок, кінцівок, незначних за розміром сторінкових ілюстрацій першої книжки, офортам графіка властива піднесеність, епічність. Художник не переповідає епізоди, а переосмислюючи найбільш напружені моменти, створює яскраві зорові асоціації літературного образу. Використання вишуканих зеленавих, палевих, світло-коричневих кольорів робить книгу урочисто-ошатною. Ілюстрації великого художника стали справді мистецьким і світоглядним відкриттям доби Київської Русі.

Своєю творчістю Георгій Якутович стверджував: «Художник повинен побачити в натурі весь той шар самобутньої культури, шар життя народного і відчути свою органічність на цьому тлі невіддільність від цієї землі, з якою він зв’язаний усіма порами, усім настроєм душі. Яскрава творчість художника тісно пов’язана з традиціями своєї нації».

Джерело: chl.kiev.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 371 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "17 лютого 1930 року народився Георгій Якутович"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366