17 січня 1869 року народився Іван Труш


 

Іван Труш

український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя в Галичині

Народився в селі Висоцьке Бродівського повіту. 1891 - 1897 навчався у Краківській школі мистецтв у Я. Матейка та Я. Станіславського, у Відні (1894) і Мюнхені (1897 у А. Ашбе); під час навчання в Кракові подружився з Василем Стефаником. З 1898 у Львові, де включився в українське мистецької і громадське життя, зблизився з Іваном Франком і почав співпрацювати з Науковим товариством імені Тараса Шевченка, для який виконує різні художні роботи (зокрема, портрети). З ініціативи НТШ виїжджав на Східну Україну, де встановив контакт з художниками і діячами культури. Труш здійснив творчі поїздки до Криму в (1901 - 1904), Італію (1902, 1908), Єгипет і Палестину (1912), Труш ініціював і організував перші творчі професійні товариства в Галичині: «Суспільство з розвитку російського мистецтва» (укр. «Товариство для розвою руської штуки »(1898) і« Товариство прихильників української літератури, науки і мистецтва »(укр.« Товариство пріхільніків Української Літератури, Наука і штуки »(1905). У 1905 р. брав активну участь в організації І Всеукраїнської виставки у Львові і у виданні (з С. Людкевичем) першого на Україну мистецтвознавчого журналу «Артистичний вісник», в якій взяли участь також київські митці. Читав публічні лекції з мистецтвознавства та літератури, виступав критиком і публіцистом на сторінках «Майбутнього», «Літературно-наукового вісника »,« Молодий Україна »,« Артистичний вісник »,« Справи »(укр.« Будучность »,« Літературно-наукового вісника »,« Молодої України »,« артистичними вісника »,« Діла »,« Українські Спостереження »(нім.«Ukrainische Rundschau»(його статті зібрані в книзі «Труш про мистецтво і літературу», К. 1958).

Іван Труш - один з яскравих українських художників-імпресіоністів, оригінальний колорист . Своєю творчістю він поклав початок відродженню галицько-українського живопису. Труш насамперед інтимний художник-лірик. У численному мальовничій спадщині Труша до пейзажних шедеврів належать: «Захід сонця в лісі» (1904), «Самотня сосна», «Полукопни під лісом» (1919), «В обіймах снігу» (1925), «Копиці сіна», «Місячна ніч над морем» (1925), цикли «Життя пнів» (1929), «Луги і поля», «Квіти», «Сосни» , «Хмари», «Дніпро під Києвом» (1910); пейзажі Криму, Венеції, Єгипту, Палестини. Труш писав також пейзажі з архітектурними мотивами («Михайлівський собор», «Андріївська церква» в Києві, «Могила Т. Шевченка», «Єгипетський храм» тощо). Мазок картин Труша соковитий, колорит спочатку живий, а в більш пізніх картинах - тонований. Труш створив чимало жанрових картин («Веснянки» (укр. «Гагілкі»), «Гуцулка з дитиною», «Грають на трембітах» (укр. «Трембітарі»), «Пралі», «Гуцулки біля церкви», «Араби в дорозі »,« Арабські жінки »), які відрізняються лаконізмом живописної мови і простотою композиції. Труш створив галерею психологічних, академічних за своїм типом, портретів (Аріадни з Драгоманових, дружини художника, кардинала С. Сембратовича, І. Франка, В. Стефаника, Лесі Українки, П. Житецького, М. Драгоманова, М. Лисенка, автопортрет та ін .).

Перша виставка І. Труша відбулася у Львові в 1899 р., і з тих пір він часто виступав з персональними виставками та брав участь у колективних виставках українських та польських живописців у Львові, Києві, Полтаві, Кракові, Познані, Варшаві, а також у Лондоні, Відні, Софії. Велика ретроспективна виставка його творів пройшла посмертно у Львові в 1941 р. Найбільші колекції творів І. Труша зберігаються у Львівському Національному музеї.

За роки своєї творчості Труш написав понад шести тисяч картин. У тяжкі для нього періоди малював по 300 робіт в рік.

Роботи майстра представлені у зборах художніх музеїв Києва, Закарпаття, Дніпропетровська, зарубіжжя.

Художньо-меморіальний музей видатного українського художника і громадського діяча І. Труша було відкрито у 1986 році у вишуканій двоповерховій віллі, побудованої в 1910 році за проектом відомого архітектора Олександра Лушпинського в стилі модерн. У ній художник мешкав разом із сім'єю впродовж 1910-1941 рр.. Особняк, який знаходиться за Львові на вулиці, названій на честь Труша, заповідали Національному музею у Львові нащадки художника для влаштування у ньому художньо-меморіального музею. З часу відкриття тут діє постійна експозиція.

Джерело: www.people.su

 

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 399 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "17 січня 1869 року народився Іван Труш"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366