19 червня 1867 р. народився Євген Купчинський


 

Євген Купчинський

священик, композитор, хоровий диригент

128983Євген Іванович Купчинський народився 19 червня 1867 року в с. Оглядові Радехівського ра­йону на Львівщині в родині греко-католицького священика. Давній священичий рід, з якого походив відомий композитор, немало прислужився перед українством, ставши місцем формування кількох поколінь національної інтелігенції.

Після закінчення початкової школи юнак вступив на навчання до Бернардирської німецької, а згодом до Академічної гімназії в м. Львові. В останній брав активну участь у музичному житті гімназії як співак (у складі хору й квартету під керуванням майбутнього відомого композитора Остапа Нижанківського). До того ж вправлявся у грі на цитрі, що була популярною в побутовому музикуванні того часу.

У березні 1887 року Є. Купчинський вступив до духовної семінарії. Під час навчання відвідував репетиції тамтешнього хору.

1890 року Євген Купчинський був висвячений на священика. Працював на різних парохіях Галичини, згодом у с. Сороцькому на Теребовлянщині, проте не припиняв своєї участі в «Академічному братстві». У 1889—1892 роках цей колектив часто виступав у м. Львові та інших містах і селах Галичини. З роками Є. Купчинський досяг справжніх висот професіоналізму в грі на цитрі. Він з великим успіхом виступав під час «Артистичних прогульок» і згаданого хору «Дванайцятка». Ці концерти українських виконавців у кожній місцевості ставали справжньою культурною подією. Поступово до програм концертів він включав чеські, сербські та польські народні пісні, а також твори польських композиторів.

Із часом у Галичині стають відомими і здобувають популярність твори Миколи Лисенка, які цитрист одразу ж опрацьовував для свого інструмента.

У концертній діяльності славнозвісного Купчинського пам’ятними були виступи у концертах разом із тоді ще зовсім молодою, а згодом майбутньою відомою оперною співачкою Соломією Крушельницькою. Обоє «чарували публіку» на Шевченківському концерті в м. Львові 5 травня 1894, 1895 і 1902 років. Саме на святі Кобзаря в м. Львові у 1894 році учасникам концерту — співакам С. Крушельницькій, О. Мишузі та цитристові Є. Купчинському — за майстерне виконання творів М. Лисенка і М. Вербицького та народних пісень голова товариства «Боян» В. Шухевич вручив лаврові вінки з почесним написом.

Із створенням у м. Львові співацького товариства «Бандурист» (1905) Євген Купчинський — постійний учасник його концертних турне по Галичині, а дім священика — місце, куди залюбки з’їжджалися, готувалися до виступів хористи. 1912 року відбулось одне з найбільших турне «Бандуриста», у деяких концертах якого брав участь і Станіслав Людкевич. Не змовкла цитра музиканта і в роки війни. Активність митця знизилась у другій половині 1920—1930-тих роках через тривалу хворобу. Лише зрідка він виступав у м. Львові, частіше працював з організованими ним сільськими хорами. Одними з найкращих серед них були селянські хори у селах Сороцьке і Ріпнів. В останньому працював і творив на парафії отець Євген Купчинський 33 роки.

Помер відомий композитор, громадсько-культурний діяч 28 серпня 1938 року в с. Сороцькому на Тернопільщині, де й похований.

Творча спадщина Є. Купчинського, невелика за обсягом, дійшла до наших днів не повністю. Про деякі твори відомо лише з відгуків у тогочасній пресі. Тепер можемо говорити лише про частину творчого доробку, що збереглась у родинному архіві онука композитора.

Євген Купчинський упродовж усього життя був сповнений постійного прагнення спілкуватися з людьми з допомогою Божого слова й мовою свого улюбленого мистецтва. Лише охопивши поглядом зміст цієї публікації, читач відчує передусім велику любов композитора до України, оцінить різноманітність тем і мотивів у його композиторських опрацюваннях.

Джерело: library.te.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 407 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "19 червня 1867 р. народився Євген Купчинський"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366