19 жовтня 1915 р. народився Ігор Свєшніков


 

Свєшніков Ігор Кирилович

археолог, доктор історичних наук. Понад 20 років проводив розкопки на місці Берестецької битви, результати яких узагальнені в монографії "Битва під Берестечком". Автор монографій про культури шнурової кераміки та шаровидних амфор, путівника по заповіднику "Козацькі могили"

05Ігор Свєшніков народився 19 жовтня 1915 року в Києві у студентській сім'ї. З 1921року у с. Хотин Радивилівського району, куди переїхали його батьки. У 1930р., здав вступні іспити у четвертий клас Дубенської польської гімназії, яку закінчив у 1935р і поступив на юридичний факультет Львівського університету, де з 1937 року почав одночасно студіювати археологію.

У вересні 1939 р. одружився з студенткою французької філології цього ж університету Іриною Ігнатієвою, уродженкою м. Дубно. У1939-1940 рр. працював з дружиною у різних селах на Рівненщині. З 1945 по 1959рр. працював завідуючим відділом історії первісного суспільства Львівського історичного музею. У 1945-1950 рр. заочно навчався на істфаці університету. В 1972р. захистив докторську дисертацію.  Працював в  інституті суспільних наук у Львові  молодшим, старшим, провідним співробітником.

Багато років проводив розкопки у різних місцях Рівненщини і на полі Берестецької битви 1651р. Був почесним членом Рівненського обласного краєзнавчого товариства. Раптово помер під час розкопок на території Дубенського замку, похований біля Львова. Автор майже 200 наукових  і краєзнавчих публікацій. Зокрема про нашу область видав книги «Довідник з археології України. Ровенська обл.», «Музей-заповідник «Козацькі могили», «Битва під Берестечком», учасник багатьох науково-теоретичних і краєзнавчих конференцій.

Древня Волинська земля - Рівненщина завжди була на перехресті подій, що визначали долю України.

Тут, серед прадавніх лісів, зароджувалось і визрівало східне слов'янство, тут під дзвін мечів і списів утверджувались удільні князівства могутньої Київської Русі. Звідси по всій Україні розлилась нова українська освіта і культура, звідси виходили когорти борців за національне і духовне визволення народу. Багата наша земля пізнішими подіями революційної і національно-визвольної боротьби.

Особливе місце в калейдоскопі історичних подій займає участь Волині і Рівненщини  в національній революції і Визвольній війні  під проводом Богдана Хмельницького в середині 17 ст. Найголовнішою серед них є битва під Берестечком. Історична велич її полягає не тільки в тому, що це була найбільша битва часів середньовіччя, але і у особливостях військової тактики і бойової майстерності.

 Належить зазначити, що сфера наукових зацікавлень І.Свєшнікова була дивовижно обширна.  Будь-який історичний аспект, що привертав його увагу, дослідник вивчав глибоко і всесторонньо. Особливо це стосувалося нумізматики, давньої зброї і реставрації старожитностей. Накопичені роками знання і досвід широке запотребування мали під час вивчення пам'яток доби раннього та пізнього середньовіччя, які становили  винятковий етап у дослідженнях І. Свєшнікова. Ігор Кирилович  завжди плекав у серці дві заповітні мрії : повернутись до розкопок давньоруського Звенигорода, та розпочати дослідження козацьких старожитностей, котрі розбурхували його уяву ще з раннього дитинства.

 «Якщо архіви мовчать, то земля говорить» - ось кредо всього життя Свєшнікова , яке він підтвердив своїми археологічними розкопками у різних місцях Західної України, зробивши сотні публікацій.

За сприяння Сидоренка В.Я.,  директора Рівненського краєзнавчого музею, і допомозі Лотоцького П.Я., директора архітектурного комплексу «Козацькі могили» у 1970 році було організовано першу розвідкову експедицію на місце битви 1651р. під Берестечком (Радивилівський район Рівненської області). Це дало початок  широкомасштабним дослідженням, що безперервно тривали чверть століття.

Підсумки цих історико-археологічних досліджень викладені у монографічному опрацюванні «Битва під Берестечком» (1993р). У книзі вперше було докладно відтворено перебіг битви і подано історичну оцінку битві під Берестечком і її  ролі у ході Визвольної війни українського народу.

Слід зазначити, що у 2005 році рішенням Рівненської обласної ради була заснована науково-краєзнавча премія імені Ігоря Свєшнікова у галузі охорони культурної спадщини краю. Вона присуджується з метою стимулювання розвитку цієї галузі, відзначення кращих спеціалістів в галузі охорони та збереження пам'яток історії, культури та архітектури. Вручається щорічно з нагоди Міжнародного Дня охорони пам'яток історії та культури.

Джерело: yunilibr.rv.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 248 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "19 жовтня 1915 р. народився Ігор Свєшніков"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366