22 серпня 1900 р. народився Петро Юрченко

Юрченко Петро Григорович

Видатний український архітектор і мистецтвознавець.

 

14017956_1769346149974258_1020115997_nНародився 22 серпня 1900 р. в селі Медвин Іванківського району Київської області в родині селянина, який, за словами односельців, мав золоті руки. Батько тяжко працював, щоб прогодувати шістьох дітей, зокрема, на будівництві. Він грав на гармонії, співав українські народні пісні. Маленький Петро виріс в атмосфері любові та шани до всього українського.

Після закінчення школи в 1918 р. Петро Григорович переїхав у Київ, де вступив до Будівельно-технічного училища, в якому вчився до 1922 р. Вищу освіту отримав у Київському художньому інституті. Навчався у видатного архітектора П. Ф. Альошина. У 1928 р. на «відмінно» захистив дипломний проект Палацу культури і залишився викладати в інституті архітектурне проектування. У 1938 р. Вища Атестаційна Комісія присвоїла йому звання доцента.

П. Г. Юрченко разом з архітекторами Г. Н. Логвином і Ю. П. Нельговським обстежував і вивчав пам"ятки архітектури (зокрема, в Кам"янці-Подільському). Виконав численні реконструкції, зокрема, дерев"яних споруд у Києві (палац А. Кисіля, ратуша, дзвіниця Михайлівського-Золотоверхого монастиря за малюнком 1688 р. та ін.).

У 1920-1930-х рр. П. Г. Юрченко працював над проектами новобудов, розробляв архітектурний стиль нової доби. Разом з П. Ф. Альошиним і В. Г. Заболотним він створив конкурсні проекти будівлі Уряду Української РСР (1927). У співавторстві П. Г. Юрченко брав участь у проектуванні житлового масиву «Промінь» у Харкові (1929) і в проекті Курського вокзалу в Москві (1932).

У цей час набуло поширення звертання до світової класики в архітектурі, але Петро Григорович підійшов до цього не формально, а творчо, відповідно до художніх уподобань, естетичних поглядів та конструктивної системи споруд. Саме так було розроблено проект перебудови Аскольдової могили (церкви-ротонди) у парку на правому березі р. Дніпра в Києві в 1936-1937 рр.

У 1941 р. вийшла друком його праця «Народное жилье Украины». Подальшу наукову діяльність перервала війна. Під час війни Юрченко перебував на окупованій території, що згодом позначилося на його повоєнному житті. В 1950-і рр. його звинуватили в зраді та співробітництві з нацистами. Коли з’ясувалося, що підстав для звинувачення немає, було вже втрачено декілька років життя та заплямоване ім’я.

У 1944 р. П. Г. Юрченко очолив Кабінет історії архітектури Інституту історії і теорії архітектури. У цьому ж році разом з В. Г. Заболотним та І. Ф. Мілінісом він створив конкурсний проект планування та забудови Хрещатика в Києві в традиціях української народної художньої культури, в формах українського бароко. В Академії архітектури УРСР Петро Григорович популяризує вітчизняну архітектурну спадщину, зосередивши увагу на дерев"яній архітектурі ХVII-XVIII ст., а також здобутки народного мистецтва, те, як народні майстри вміло використовували декоративні властивості будівельних матеріалів.

У 1949 р. вийшла ґрунтовна праця П. Г. Юрченка «Дерев"яне зодчество України». У ній комплексно вивчено всі види дерев"яних будівель: житлових, культових, господарських, їх конструкції, простежено єдиний архітектурний стиль. Автор провів замальовки та обміри дерев"яного зодчества на Чернігівщині, Полтавщині Поліссі, Поділлі, в Карпатах, дослідив приватні та музейні колекції з цього питання. В періодичній пресі П. Г. Юрченко також популяризував здобутки народного мистецтва.

У цей же час Петро Григорович очолював редколегію 3-го тому «Історії українського мистецтва» (К., 1966), написав декілька розділів з декоративно-ужиткового мистецтва та народної архітектури ХVII-XX ст. У 1965 р. вийшла з друку його книга «Пластика в современной архитектуре», в 1967 р. - «Народне мистецтво».

 

Помер Петро Григорович 23 червня 1972 р. і похований на Байковому кладовищі м. Києва, залишивши по собі багатий науковий та творчий доробок з вивчення та оприлюднення української архітектурної спадщини і народного мистецтва.

 

Джерело: .dnabb.org

 

 

Офіційна сторінка ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" у Фейсбуці! Приєднуйтесь!

Опубликовано Громадська організація "Майдан Січеслав-Дніпро" 9 июня 2017 г.
 
 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 194 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "22 серпня 1900 р. народився Петро Юрченко"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366