25 вересня 1932 року народився Анатолій Солов’яненко


 

Анатолій Солов’яненко

всесвітньо відомий український співак, громадський діяч

 

1310653075Народився Анатолій Борисович Солов'яненко 25 вересня 1932 року в Донецьку, в потомственій шахтарській сім'ї. Музика для Анатолія - незмінний супутник життя зі всіма її радощами і печалями. З наймолодшого віку він знаходився в атмосфері пісні - російської, української.

Інтерес до оперної класики прийшов до нього пізніше, коли він познайомився з відомим українським співаком, заслуженим артистом РРФСР А.Н.Коробейченком, що розпізнав в молодій людині талант оперного артиста. З 1950 року Анатолій Солов'яненко брав у нього уроки співу, продовжуючи вчитися в Донецькому політехнічному інституті, який він закінчив в 1954 році Десять років наполегливих спільних занять стали прологом до тієї сенсації, яку здійснив співак у 1962 році на огляді народних талантів у Києві. Вельми компетентне жюрі, до якого входили видатні українські співаки, затамувавши подих слухало виступ молодого гірського інженера.

Він упевнено і професійно виконав твори, що належать до світового тенорового репертуару - арію Радамеса з "Аїди" Дж.Верді і аріозо Каніо з опери Леонкавалло "Блазні", підкоривши всіх присутніх манерою виконання і голосом, незрівнянною легкістю верхніх нот. Після цього виступу співака запросилили в один з кращих оперних театрів країни.

У 1962 році Анатолій Солов'яненко був прийнятий стажистом в Державний академічний театр опери і балету імені Т.Г.Шевченка.

Цілком закономірною стала і його перемога в конкурсі молодих вокалістів на право стажуватися в міланському театрі "Ла Скала".

З 1963 року Анатолій Солов'яненко під керівництвом відомого маестро Барра почав пізнавати школу італійського бельканто. Впродовж трьох років (1963-1965 рр.) маестро удосконалював культуру виконання, розвивав смак, розкривав яскравість і своєрідність голосу, який все більше й більше кристалізувався як ліричний тенор. Партії Герцога ("Ріголетто" Дж.Верди) і Едгара ("Лючія ді Ламмермур" Г.Доніцетті) незабаром стали коронними в репертуарі українського співака. Він виконував їх в Києві і під час гастролей на сценах інших радянських і зарубіжних театрів. Так, з його Едгаром познайомилися слухачі Німеччини під час гастролей Київської опери у Вісбадене, а з Герцогом - публіка нью-йоркської "Метрополітен-опера".

Анатолій Солов'яненко став першим радянським тенором, котрий отримав запрошення співати в цьому провідному театрі США.

Протягом сезону 1977-1978 рр. він брав участь в дванадцяти спектаклях "Метрополітен-опера", з великим успіхом виконавши також партії в операх "Кавалер троянд" Р.Штрауса і "Сільська честь" П.Маськаньї.

У 1978 році, вже будучи Народним артистом СРСР, Анатолій Борисович закінчив Київську консерваторію. За тридцять років роботи солістом Державного академічного театру опери і балету імені Т.Г.Шевченка він заспівав 18 партій, серед них: Герцог (Ріголетто), Альфред (Травіата), Тенор (Requiem), в операх Верді, Едгар (Лючія ді Ламмермур), Рудольф (Богема), Каваросен (Туга), Фауст (Фауст), Ленській (Євгеній Онєгін), Самозванець (Борис Годунов), Андрій Запорожець (Запорожець за Дунаєм) і багато інших.

У репертуарі співака було багато концертних програм, складених з творів російських, українських і зарубіжних авторів. Він записав 18 грамплатівок (арії, романси, народні пісні). Значну частину репертуару Анатолія Борисовича складали саме народні пісні. На думку багатьох, саме у виконанні народних пісень такий співак розкривається особливо яскраво, глибоко. Опера оперою, але в цих піснях - його справжні корені. І в тому, як він пропускав через себе ці відчуття і як умів передати їх слухачу, напевно, криється один з головних секретів його успіху.

Під час гастрольних виступів Солов'яненку аплодували шанувальники його таланту в Чехословакії Болгарії, Німеччині, Бельгії, Монголії, Італії, Канаді, Японії, Австралії, на Кубі.

Почесні звання та нагороди: Народний артист СРСР, лауреат Ленінської премії, Народний артист України, лауреат Державної премії им.Т.Г.Шевченко, командор Італійської республіки, кавалер орденів і медалей.

На Кіностудії ім.Довженка був знятий музично-художній фільм "Виклик долі" за участю Анатолія Солов'яненка. У 1982 році вийшла книга А.К.Терещенко "А.Солов'яненко", присвячена творчому і життєвому шляху співака і перевидана в 1988 р.

Анатолій Солов'яненко помер 29 липня 1999 року, не доживши двох місяців до свого 68-річчя.

Джерело: tsikave.ostriv.in.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 3156 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "25 вересня 1932 року народився Анатолій Солов’яненко"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366