26 вересня 1832 р. народився Петро Сокальський


 

Петро Петрович Сокальський

Український композитор, музичний і громадський діяч, фольклорист

uk.wikipedia.org

uk.wikipedia.org

Народився 26 вересня 1832 р. в Харкові. З дитинства грав на багатьох музичних інструментах, зокрема на фортепіано, флейті, віолончелі, брав участь у домашньому ансамблі, в оркестрі молодих аматорів музики. В 1852 р. закінчив природничий факультет Харківського університету, після чого працював учителем ботаніки, зоології та мінералогії у Катеринославській гімназії, потім особистим секретарем російського консула в Нью-Йорку (1855—1857). Водночас продовжував займатися музикою, вивчаючи записані ним у Харківській губернії народні пісні. З 1859 р. співробітничав у газеті »Одесский вестник», яку видавав його брат Микола Петрович. У цей час друкував свої статті. Брав участь у концертах Одеського філармонічного товариства.

На початку 60-х років працював у Петербурзі, де публікувався у »Санкт-Петербургских ведомостях», журналі »Время».

Співробітничав з російськими митцями, зокрема композиторами О. Даргомижським, М. Балакірєвим, Ц. Кюї, літературним критиком В. Стасевим. У 1862—1863 pp. навчався в Петербурзькій консерваторії, яку не закінчив, оскільки вирушив до Одеси, де у 1864 р. за зразком балакірєвської музичної школи організував Товариство аматорів музики (пізніше — Одеське музичне товариство).

Організував хор, читання публічних лекцій з історії і теорії музики, акустики, естетики. Писав статті, рецензії в газетах »Одесский вестник», »Новоросійський телеграф». Брав участь у першому Російсько-музичному конкурсі, на якому отримав премію за кантату »Бенкет Петра Великого». В 1875—1876 pp., перебуваючи в Болгарії як військовий кореспондент, записав кілька народних пісень, які використав у своєму творі »Слов’янський альбом».

У 70—80-ті роки XIX ст. багато писав. У творчому доробку П. Сокальського опери — »Мазепа» (1859, за поемою О. Пушкіна »Полтава»), »Майська ніч» (1863, за повістю М. Гоголя), »Облога Дубна» (1878, за повістю М. Гоголя »Тарас Бульба»); кантата (»Бенкет Петра Великого», 1859), балада (»Слухай»), близько 40 фортепіанних творів, понад 40 романсів, серед яких — на слова Т. Шевченка »Утоптала стежечку», »Полюбила молодого козака дівчина» та ін.

Автор збірок »Про музику в Росії» (1862), »Руська народна музика, великоруська і малоруська, в її будові мелодичній і ритмічній і відмінності її від основ сучасної гармонічної музики» (1888), »Малоросійські і білоруські пісні» (1903) та ін.

Помер 14 квітня 1887 р. в Одесі.

Джерело: pidruchniki.com

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 361 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "26 вересня 1832 р. народився Петро Сокальський"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366