27 березня 1916 року народився Іван Чиженко


 

Іван Чиженко

український вчений у галузі електротехніки, доктор технічних наук. Створив наукову школу в галузі вентильно-перетворювальної техніки

Народився у 1916 році в селянській родині на Київщині – доктор технічних наук, професор, академік Національної академії наук України, завідуючий кафедрою теоретичних основ електротехніки (1950-1989рр.), проректор з наукової роботи (1959-1969рр.), радник ректора КПІ (з 1989р.), Заслужений діяч науки і техніки УРСР (1974р.), Кавалер Ордена Леніна (1961р.), Лауреат Ленінської премії СРСР (1962р.), Лауреат Державної премії УРСР (1982р.).

Трудова діяльність Івана Мироновича Чиженка почалася в 1931 році. Освіту отримав в школі фабрично-заводського учнівства, на рабфаці. У 1935 Іван Миронович вступив у КПІ. У 1940 з відзнакою закінчив Київський політехнічний інститут, після чого працював інженером центральної високовольтної лабораторії Дніпроенерго.

З 1941 по 1945 рік Іван Миронович Чиженко брав безпосередню участь в боях на фронтах Великої Вітчизняної війни, пройшовши славетний шлях від Волги до Ельби і Праги. Нагороджений двома орденами Вітчизняної війни II ступеню, орденом Червоної Зірки, бойовими медалями.

Після демобілізації з Радянської Армії Іван Миронович поновив наукову та педагогічну діяльність в Київському політехнічному інституті, пройшовши шлях від асистента до професора. У 1949 році захистив кандидатську, в 1963 – докторську дисертацію.

Створив наукову школу в галузі вентильно-перетворювальної техніки. За розробку компенсаційних перетворювачів І.М.Чиженко у 1962р. удостоєний Ленінської премії СРСР.

Під керівництвом Івана Мироновича Чиженка підготовлено 50 кандидатів та докторів наук. Його лекції прослухали понад 20 тисяч студентів.

Ним опубліковано понад 300 наукових праць, в тому числі 15 книг. Має 32 авторських свідоцтва на винаходи, які отримали широке визнання.

Видатний український вчений і педагог Іван Миронович Чиженко завжди створював навколо себе атмосферу, сповнену доброзичливості та поваги до людей. Напружену науково-педагогічну роботу І.М. Чиженко поєднував з великою суспільно-організаційною діяльністю. Протягом 10 років – з 1959 по 1969 – він виконував обов'язки проректора КПІ з наукової роботи, усі свої здібності спрямовував на підготовку наукових кадрів, розвиток наукових досліджень, зміцнення матеріальної бази кафедри та інституту.

Академік І.М. Чиженко відомий не лише в нашій країні, а й за кордоном, завдяки визначним науковим працям, численним підручникам. Він створив свою наукову школу. Під його науковим керівництвом захищено 50 кандидатських та докторських дисертацій.

На кафедрі теоретичної електротехніки було проведено заходи з вшанування заслуг Івана Мироновича. Їх було продовжено на його батьківщині в селищі Козин під Києвом. Тут відбулося покладання квітів на могилу біля його пам’ятника. А в музеї села було відкрито експозицію, присвячену видатному земляку. Крім того, на будинку, де жив Іван Миронович, на честь знаменної дати було встановлено меморіальну дошку.

Джерело:  www.kpi.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 337 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "27 березня 1916 року народився Іван Чиженко"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366