28 жовтня 1896 року народився Майк Йогансен


 

Майк (Михайло) Йогансен

український поет. Автор збірок віршів “Д’горі”, “Революція”, “Пролог до комуни”, “Доробок”, «Ясен», та ін.

 

Йогансен_МайкМайк Гервасійович Йогансен (псевдоніми В.Вецеліус, М.Крамар) народився в сім'ї вчителя німецької мови. Майбутній поет навчався в гімназії та на історико-філософському факультеті Харківського університету. На час закінчення вузу (1917 р.) знав старогрецьку і латинську, вільно володів англійською, німецькою, італійською, іспанською, французькою, не кажучи вже про скандінавські та слов'янські мови.
Ще дев'ятнадцятирічним юнаком почав заробляти приватними лекціями з німецької мови, виступати в періодичних виданнях з віршами російською мовою.
Після жовтня 1917 року писав українською мовою поезії. За сімнадцять років творчої діяльності Йогансен видав вісім збірок віршів, десять книжок прози, в тому числі дві - гуморесок, п'ять книжок нарисів, чотири збірки для дітей, ряд перекладів.
Головною справою життя митець вважав поезію, він був єдиним зачинателем революційно-романтичної течії. Реалістичне змужніння цього романтика відбувалось від збірки до збірки, яким він давав символічні назви. Хоч у багатьох творах Йогансена і відчутне замилування красою природи, він є поетом-урбаністом. Разом з тим, незважаючи на стихійність романтичного пориву, він поет-філософ.        Перша поетична книжка "Д'горі" вийшла в 1921 році. За нею побачили світ "Кроковеє коло", "Революція" (1923), "Пролог до комуни" та "Доробок" (1924). Книжка "Ясен" охоплює поетичну творчість 1925-1929 рр.
Окрім поезії Йогансен успішно виявив себе і в жанрі прози.        На 1928-1929 рр. припадає вихід книжок для дітей. Перша з них - "Жабка. Кіт (Чудило). Собака (Джан)" - побачила світ у 1929 році. Далі з'являються збірки "Хитрі качки" (1935), "Старий вепер" (1936), "Джан та інші оповідання" (1937). Посмертно видано книжки: "Кіт Чудило" (1967, 1968), "Краби" (1968), "Собака, що лазив на дерево" (1989).
В основі оповідань письменника - особисті спостереження, досвід мисливця-мандрівника. Галерея звірів, птахів, комах проходить перед читачем, він дізнається про їх спосіб життя, звички, ставлення до людей.
Майк Йогансен любив подорожувати. Чи то із записною книжкою, чи то з мисливською рушницею за плечима, він об'їздив і сходив тисячі кілометрів по Україні, Казахстану, Дагестану. Враження і спостереження з тих мандрівок вилились на сторінки його нарисів "Три подорожі" (1932), "Подорож у Дагестан" (1933), "Подорож людини під кепом", "Кос-Чагил на Ембі" (1936).
Життя письменника раптово обірвалось в часи сталінізму. 18 серпня 1937 року Йогансен був заарештований і звинувачений в антирадянській, націоналістичній діяльності.
Розстріляли письменника у Києві.
Реабілітований посмертно.
На жаль, сьогодні ім'я М.Йогансена залишається у смузі призабутих, малознаних. Досі не перевидано вибраних творів митця, не написано жодної монографії або збірника., статей про нього.
Але ніщо цінне не зникає безслідно - живе і діє доробок співця нової ери!

Джерело:  chl.kiev.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 220 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "28 жовтня 1896 року народився Майк Йогансен"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366