29 липня 1802 р. народився Качковський Михайло


 

Український громадський діяч, письменник, меценат, публіцист, юрист, народовець

Михаил_Качковский_1891_Теофил_Копыстинский_1844-1916

Народився 29 липня 1802  Качковський Михайло — (помер 20 серпня 1872)

Народився у селі Дубно (нині Підкарпатське воєводство Польщі) в родині священника. По закінченні юридичного факультету Львівського університету працював судовим радником в Самборі. Пізніше був призначений радником вищого крайового суду у Львові. Був відомим меценатом, матеріально підтримував письменників і публіцистів. Прихильно відносився до народовців, національного руху галицьких русинів. Качковський також цікавився подіями на Великій Україні, підтримував козацькі традиції в Галичині, влаштовував читання  Тараса Шевченка.  У 1861 році Михайло Качковський заснував у Львові газету «Слово», перший незалежну велику політичну російську газету в Галичині, яка служила органом староруської партії і проіснувала до 1887 роки.

У 1860-70 рр. підтримував осередок руху галицьких русинів, що виник під проводом Івана Наумовича на Коломийщині. При Народному Домі у Львові створив фундацію (80 тис. гульденів) на нагороди за твори українською літературною мовою. Помер у Кронштадті під час подорожі по Росії. Його ім'ям було назване засноване (1874) на зразок товариства  «Просвіта»  москвофільське  культурно - освітнє товариство  «Товариство ім. М. Качковського», хоча сам Качковський москвофілом ніколи не був.

Весь свій статок, 80000 гульденів (близько 60000 рублів), Михайло Качковський заповідав на народні цілі. На ці кошти і в пам'ять заслуг Михайла Качковського в 1874 році, за ініціативою Івана Наумовича, було засновано в Галичині «Товариство імені Михайла Качковського», що мало своїм завданням просвіта та підняття рівня економічного добробуту русинів, шляхом поширення знань, видання народних книг.

Помер під час подорожі по Росії. Похований у Кронштадті, на його могилі членами Петербурзького слов'янського благодійного товариства був поставлений пам'ятник.

Джерело: wikitwiki.in.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 575 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "29 липня 1802 р. народився Качковський Михайло"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366