3 червня 1863 року народився Євген Петрушевич .


 

ЄВГЕН ПЕТРУШЕВИЧ

 КЕРМАНИЧ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ

Petrushevych_YevhenЄвген Омелянович Петрушевич народився 3 червня 1863 року у місті Буськ (нині Львівська область) в сім'ї греко-католицького священика. Батько був знавцем української історії й літератури, людиною широкого духовного кругозору, глибокої національної свідомості. Відповідно виховав своїх трьох синів.

Після закінчення Академічної гімназії поступив на навчання у Львівський університет на правничий факультет. Вже в студентські роки став одним із лідерів молодіжного руху, очолював «Академічне братство». Після отримання ступеня доктора права відкрив у місті Сокаль (нині Львівська область) адвокатську канцелярію. Виявив себе талановитим організатором суспільно-політичного й культурно-освітнього життя у віддаленому від галицької столиці повіті. Був головою повітової «Просвіти». Закладав мережу її осередків у регіоні, заснував повітову ощадну касу. Як адвокат здобув прихильність широкого загалу населення професійним захистом від свавілля властей. Із утворенням 1899 року Української національно-демократичної партії став її активним членом.

На перших (після прийняття в Австро-Угорщині демократичного закону) виборах до парламенту 1907 року його було обрано послом від великої виборчої округи Сокаль – Радехів – Броди (нині міста Львівської області). У 1908 році переніс адвокатську канцелярію до міста Сколе (нині Львівська область), де невдовзі став посадником міста, а у 1910 році його від Стрийської виборчої округи було обрано послом до Галицького сейму у Львові. Протягом двох років як провідний діяч Українського сеймового клубу очолював боротьбу галицьких послів за новий виборчий закон, який, врешті-решт, було ухвалено.

У 1916 році у розпал Першої світової війни замінив К.Левицького на посаді голови української парламентської репрезентації, очолив боротьбу на захист інтересів українства.

З 19 жовтня 1918 року – президент Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), а з 9 червня 1919 року отримав диктаторські права, які означали сумісництво обов’язків президента й голови уряду республіки.

Опинившись в еміграції продовжував боротьбу за відновлення незалежності ЗУНР на міжнародній арені.

У травні 1923 рку змушений був розпустити уряд ЗУНР в екзилі й ліквідувати дипломатичні представництва та місії за кордоном, переїхав у Берлін, де продовжив дипломатично-пропагандистські акції на захист українського народу, розповсюджував ноти протесту проти діяльності польських окупаційних властей, надсилав заяви до Ліги Націй, видавав газету «Український прапор», надавав морально-політичну підтримку інтернованим частинам Галицької армії у Чехословаччині.

У похилому віці Є.Петрушевич співпрацював з Українським Національним Об’єднанням (УНО), іншими емігрантськими організаціями.

Коли у вересні 1939 році Німеччина напала на Польщу, надіслав уряду Гітлера протестний меморіал.

Помер у Берліні, похований на берлінському цвинтарі римо-католицької катедри св. Ядвіги представниками УНО, які згодом встановили на могилі пам’ятник.

Перепохований 1 листопада 2002 року у Львові на Личаківському кладовищі.

1 листопада 2008 року на Батьківщині Є.Петрушевича у  місті Буськ на Львівщині було відкрито перший монумент Президенту ЗУНР.

У 2016 році відзначається 153-річчя від дня народження Є.Петрушевича.

Джерело: litopys.com.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 698 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "3 червня 1863 року народився Євген Петрушевич ."

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366