30 березня 1894 року народився Микола Барабашов


 

Микола Барабашов

український астроном, дослідник Місяця і планет Сонячної Системи. Іменем М.Барабашова названо малу планету та кратер на Марсі

Микола Павлович народився у Харкові 30 березня 1894 року. Він добре грав на скрипці, любив класичну музику, читати книжки. Барабашов вчився дуже старанно у 1-й харківській гімназії. По закінченні гімназії він отримав срібну медаль.

У складний час громадянської війни він не тільки готувався до отримання професорського звання на кафедрі астрономії, але і працював учителем у школі. Пізніше був зарахований до штату обсерваторії. У 1930 році був призначений директором обсерваторії На честь 75-річчя вченого у привітанні Астрономічної Ради АН СРСР було написано: «Вам дано було пережити найрідкіснішу для вченого-астронома радість - підтвердження космічними станціями Ваших висновків, зроблених біля телескопу, й про будову місячної поверхні».

Усе ж таки він був правий, що саме Місяць і  планети земної групи будуть небесними тілами, на які в першу чергу полетить людина. Саме Микола Павлович сприяв народженню харківської школи планетознавства. Барабашов добре знався в питаннях астрономічного обладнання. Він виготовив власними руками чимало дзеркал для аматорських телескопів. Виготовлений  у роки студентства двадцятисемисантиметровий рефлектор був переданий Барабашовим обсерваторії в 1931 році. Саме на ньому й  досі проводять ознайомливі екскурсії по об`єктах Сонячної системи у міському планетарії.

У 1959 році космічний апарат «Луна-3» передав перші знімки зворотнього боку Місяця. Перший «Атлас зворотнього боку Місяця»  редагував М.П. Барабашов.

Заслуги академіка були відзначені владою. У 1941 році вченому присвоїли звання Заслуженого діяча науки України. Завдяки його зусиллям Харківська школа астрономії міцнішала і отримувала підтримку держави.

Також академік читав лекції з астрономії для великої аудиторії, виступав по радіо, на телебаченні. Йому дуже хотілося, щоб наука про зірки і планети заволоділа серцями як можна більшої кількості людей. За ініціативою Миколи Павловича у нашому місті став будуватися планетарій. Помер М.П. Барабашов 29 квітня 1971 році у віці 77 років.

У 1987 році Академія науки України заснувала премію ім. академіка М.П. Барабашова. Вона призначається за видатні заслуги у сфері астрономії та експериментальної фізики.

Його ім`я носить мала планета-астероїд 2883. На Марсі є кратер «Барабашов».

Я  вважаю, що ім`я цього видатного вченого було незаслужено забуте нащадками. У сучасних харків`ян воно асоціюється з ринком, а це несправедливо! Заслуги Миколи Павловича перед народом величезні! Він залишив по собі багато цікавого. Учні академіка сьогодні працюють у кращих обсерваторіях, університетах, планетаріях країни та світу. А співвітчизники вшанували пам`ять вченого, назвавши його ім`ям вулицю на Салтівці та станцію метрополітену.

Джерело: www.kharkivschool3.at.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 545 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "30 березня 1894 року народився Микола Барабашов"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366