31 січня 1870 р. народився Перетц Володимир Миколайович


 

ПЕРЕТЦ Володимир Миколайович

Український літературознавець

Peretz1Народився 31 січня 1870 р. в Петербурзі в родині сина декабриста.

Після закінчення гімназії вступив на історико-філологічний факультет Петербурзького університету, де під впливом академіків О. Соболевського та О. Веселовського почалася його наукова робота — дослідження давньої літератури. Серед перших друкованих робіт В. Перетца — чимало рецензій і досліджень з фольклору, давньої літератури. У 1893 р. його було обрано членом Російського географічного товариства (відділення етнографії). Цього року після закінчення університету починає працювати на кафедрі російської мови університету, в гімназії, жіночому інституті. У 1891—1903 рр. — приват-доцент історико-філологічного факультету Петербурзького університету. У 1900 р. захистив дисертацію на звання магістра російської словесності, в 1902 р. — здобув звання доктора. З 1903 по 1914 р. — професор Київського університету. Тут організував »Семинарий русской филологии», де виховав плеяду молодих здібних дослідників. Тоді ж розпочав велику роботу над коментуванням »Слова о полку Ігоревім».

З 1914 р. — академік Петербурзької Академії наук, з 1919 р. — академік АН УРСР.

В. Перетц співробітничав з різними київськими видавництвами, очолював філологічну секцію Українського наукового товариства. Він розробив проект »українських кафедр», покликаних організувати роботу з викладання української літератури, мови, історії, етнографії. Найповніше відображення цей проект знайшов у першій книзі »Записок Українського наукового товариства». У Києві вчений надрукував близько 100 досліджень, статей і рецензій про духовне життя, історію української і російської літератури та театру.

Перебуваючи в Петербурзі, досліджував українську літературу, що стало надійним підґрунтям для подальшого розвитку українського літературознавства. В Петербурзі В. Перетц заснував »Товариство прихильників української історії, письменства та мови». У 1922 р. вчений повернувся до дослідження »Слова о полку Ігоревім». 1926 р. у Києві вийшла друком українською мовою праця »Слово о полку Ігоревім. Пам’ятка феодальної України-Русі XII віку».

У 1927 р. вчений організував комісію з давнього українського письменства, зусиллями якої було видано низку оригінальних праць про »Слово о полку Ігоревім», творчість Г. Сковороди, українське віршування, українську літературу XVII ст. тощо. В. Перетц — автор праць з історіографії, джерелознавства, археографії, текстології, палеографії Київської Русі.

Тотальний розгром наукових осередків України, процес над СВУ стали причиною арешту В. Перетца.

Загинув 24 вересня 1935 р. у Саратові.

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 226 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "31 січня 1870 р. народився Перетц Володимир Миколайович"

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366