6 липня 1851 року народився Іван Левинський.


 

 Іван Левинський

український архітектор, педагог, громадський діяч. Спроектував і спорудив багато будинків, палаци Рильських та Дзідушицьких, готель «Жорж» у Львові, греко-католицький храм у Києві, каплиці, санаторії, лікарні.

 

article 20056 липня 1851 року народився великий український архітектор, науковий і громадський діяч Іван Левинський.

1891 року Левин­ський засновує власну керамічну фабрику декоративної та побуто­вої кераміки з гуцульським орнаментом. Саме з неї започаткував­ся розвиток промислової кераміки в Галичині.

1902 року Іван Левинський очолює одну із найперспективніших при будівельному факультеті кафедру ужитково-колієвого будівництва.

1903 року Іванові Левинському присуджено звання професора Львівської політехніки, а в 1909 році його обрано професором зви­чайним.

Іван Левинський активно сприяє утворенню Українського педагогічного товариства, будує для нього будинок у Львові, споруджує величезну кількість шкіл, бурс, гімназій з україн­ською мовою навчання, читалень "Просвіта", будинків товариства "Народний дім", споруду бурси педагогічного товариства. Під егі­дою "Ліги промислової допомоги" відкриває курси для вчителів шкіл, організовує етнографічні та промислові виставки у Львові, Стрию, Коломиї, Києві, Парижі, Кракові та інших містах Європи, пропагуючи українське мистецтво, показуючи приклади вико­ристання народного орнаменту в архітектурних та промислових виробах.

У 1904 році Іван Левинський організовує за участі "Ліги про­мислової допомоги" так звану "Рухому виставку", яка мала вели­кий успіх і була показана в понад 700 містах та містечках Галичи­ни.

Важливою справою була його участь у організації на початку XX століття Музею українського мистецтва, яку він здійснював разом з відо­мими вченими того часу: Щуратом, Студинським, Свєнціцьким.

Неймовірно, як багато зробила ця людина. Йому належить ство­рення цілої мережі шкільних закладів, про які ми сьогодні мусимо знати. Це гімназія у Кіцмані, школи у Рогатині і Миловані, Народ­ні доми у Львові, Стрию, Яворові, Копичинцях, Івано-Франківську (раніше Станіславі), Кам'янці-Струмиловій. А ще його фірма займалася проектуванням та будівництвом культових споруд, впроваджуючи в їх побудову елемент україн­ського модерну, застосовуючи при художньому оформленні інтер'єрів храмів й іконостасів нове нетрадиційне мислення, вико­ристовуючи метал, кераміку, дерев'яне різьблення.

Останні роки його життя були надто тяжкими, особливо в мо­ральному плані, можливо, тому в нього стався інфаркт, і 4 липня 1919 року він помер. Поховано Івана Левинського на Личаківському цвинтарі у Львові.

Джерело: znannya.org.ua

 

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 420 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "6 липня 1851 року народився Іван Левинський."

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366