8 квітня 1882 року народився Дмитро Дорошенко.


 

Дмитро Дорошенко

політичний діяч, історик, публіцист, літературознавець, бібліограф.

Найвизначніша праця – двотомне видання «Нарис історії України».

8

Дмитро Дорошенко (1882—1951) — український історик, публіцист, громадський і державний діяч. Походив із старовинного козацько-гетьманського роду Дорошенків на Чернігівщині. Вчився у Варшавському, Петербурзькому і Київському університетах (останній закінчив 1909 року). Працював у Петербурзі, Києві, Катеринославі і знов у Києві як громадсько-політичний діяч, журналіст і педагог-історик. Був головою Української Студентської Громади в Петербурзі (1903), секретарем редакції «Украинского Вестника» (1906) і «України» (1907), секретарем київської «Просвіти».

У 1909 — 1913 жив і працював у Катеринославі. Викладав історію в Катеринославському комерційному училищі «імені Государя імператора Миколи II», директором якого був Антін Синявський (1866 — 1951). Тодішня адреса училища — вулиця Польова, сучасна адреса — пр. Кірова, 2. У приміщенні колишнього комерційного училища нині знаходиться обласна рада, при вході до якої меморіальна дошка нагадує, що в комерційному училищі свого часу викладали визначні українські вчені Дмитро Яворницький, Дмитро Дорошенко і Антін Синявський.

У Катеринославі Дм. Дорошенко займається широкою громадською діяльністю. Він обирається заступником голови катеринославської «Просвіти», разом з дружиною Наталкою бере активну участь у роботі сільських «Просвіт» біля Катеринослава — в Мануйлівці, Діївці — селах, які нині в складі Дніпропетровська. Дмитро Дорошенко є фактичним редактором катеринославського часопису «Дніпрові хвилі» (1910 — 1913), бере активну участь в роботі Катеринославської ученої архівної комісії, видає брошуру «З минулого Катеринославщини. Коротка історія краю і його заселення» (видання товариства «Просвіта» у Катеринославі). Про вагу цього видання свідчить той факт, що воно передруковувалося навіть у радянський час, в 20-і роки, коли автор вже опинився на еміграції. Під редакцією Д. Дорошенка у Катеринославі до сторіччя з дня народження Кобзаря вийшов «Повний збірник творів Т. Г. Шевченка» «з портретом поета, його біографією, критичною статтею і 50 малюнками художника Б. Смирнова» (видання Л. М. Ротенберга, 1914).

Переїзд подружжя Дорошенків в 1913 р. з Катеринослава до Києва був відчутною втратою для українців Катеринослава. «Після од'їзду Дмитра Івановича (Дорошенка— М. Ч. ) до Києва припинилась газета «Дніпрові хвилі», — писав ЗО січня 1914 р. Наталі Дорошенко Дмитро Яворницький. — Скільки я не пильнував, щоб знов її пустити, виходе, що нема такої людини, яка б правила за справжнього редактора».

Під час першої світової війни Д. Дорошенко був уповноваженим Союзу міст на території окупованої російським військом Галичини й Буковини, а після революції 1917р. призначений крайовим комісаром (з правами генерал-губернатора) Галичини і Буковини. У березні 1917 р. Д. Дорошенка обрано товаришем голови Центральної Ради і призначено заступником губерніального комісара Київщини (віце-губернатором). Не маючи змоги поєднувати обидві посади, попросив Центральну Раду звільнити його від обов'язків товариша голови. Наприкінці серпня призначений губерніальним комісаром Чернігівщини. На посаді міністра закордонних справ у гетьманському уряді в 1918 р. йому вдалося досягти значних успіхів у міжнародному визнанні України як незалежної країни. Після утворення Директорії УНР — професор української історії Кам'янець-Подільського університету.

Від 1920 р. Дмитро Дорошенко перебував на еміграції. Активний діяч українського гетьманського руху. Протягом останніх тридцяти років свого життя — професор Українського вільного університету у Відні, Празі, Мюнхені. Професор Карлового університету в Празі (1926 — 1936), директор Українського наукового інституту в Берліні (1926 — 1931), професор Варшавського університету (1936 — 1939), Президент Української Вільної Академії наук (1945 — 1951), професор Колегії св. Андрія у Вінніпезі (1947 — 1950). Опублікував понад тисячу наукових праць з історії України, історії культури і церкви, залишив цінні спогади.

Помер і похований у Мюнхені.

Джерело: gorod.dp.ua

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 759 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "8 квітня 1882 року народився Дмитро Дорошенко."

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366