15 серпня 1819 р. народився Григорій Ґалаґан

Ґалаґан Григорій Павлови

Громадський діяч, українофіл, меценат.

14017566_1769345679974305_1098569528_nГригорій Павлович Ґалаґан народився 15 серпня 1819 році в Київі, в родовому маєтку Сокиринці на Чернігівщині. Батько – Павло Іванович Галаган, був багатим поміщиком, високоосвіченою людиною, мати, Катерина Василівна походила з благородного роду Гудовичів. Григорій був четвертою дитиною в сім’ї, перші троє померли ще в дитинстві, мав молодшу сестру Марію. Його батько і мати володіли величезною кількістю землі й кріпаками в різних губерніях України.

Григорий Павлович здобув домашню освіту — наставником був ад’юнкт математики Петербурзького університету Федір Васильович Чижов, котрий, за відгуками сучасників, “належав до кращих людей сорокових років”. Григорій Галаган закінчив юридичний факультет Петербурзького університету в 1840 році й поступив на службу в Чернігівську палату державного майна, де прослужив три роки.

Після цього він займає ще низку громадських посад і врешті стає членом чернігівського комітету з поліпшення життя селянства. Ще під час роботи у палаті державного майна Ґалаґан виявив прихильність до селянства як верстви, організувавши допомогу постраждалим від неврожаю, а у 1850-х роках заявляє про себе як про активного прихильника скасування кріпацтва, внаслідок чого його у 1858 році запрошують до «редакційної колегії», яка працювала над підготовкою майбутньої селянської реформи. Його послідовний захист прав селянства спричинив чимало конфліктів з місцевими поміщиками. В подальшому Григорій Ґалаґан неодноразово займав посади у різних комісіях, які працювали над проектами рішення «селянського питання», виступаючи з позицій повного звільнення вчорашніх кріпаків від залишків феодальних тягарів та громадянських обмежень.

У 1869р після смерті в 16-річному віці  свого єдиного сина Павла, Григорій Галаган захопився благодійністю і меценатством. Багато уваги приділяв освіті та просвітництву, зокрема стипендіював Прилуцьку гімназію, був одним із засновників Київської російської громадської бібліотеки, заснував Київську колегію імені Павла Галагана. Вона проіснувала до 1917 року і була знищена більшовиками під час революції. Григорій Галаган щиро цікавився українським мистецтвом та мовою, був відкритим слов’янофілом.

Був одним з засновників бібліотеки, яка нині відома як Національна парламентська бібліотека України.

Тяжко захворівши, Григорій Павлович залишив заповіт, що підтвердив всі матеріальні права колегії. Опікункою він призначив свою дружину Катерину Василівну Кочубей-Галаган. Григорій Павлович Галаган помер 25 вересня 1888 року в родовому маєтку в селі Сокиренці Прилуцького повіту Полтавської губернії.

Нині, коли відроджують колишні поняття меценатства, потрібно згадати про те, що створив Григорій Павлович Галаган — зразковий навчально-виховний заклад, який проіснував за рахунок засобів однієї сім’ї майже 50 років. Скільком хлопцям — багатим і бідним, міським і сільським — він відкрив шлях до науки, культури, допоміг реалізувати свої здібності. У некролозі на смерть Григорія Галагана у вересні 1888 року газета “Киянин” писала: “На прикладі створення Колегії ми бачимо, що може зробити в нашому суспільстві людина високого державного і соціального стану, котра має великі матеріальні статки, оскільки він натхненний бажанням суспільного добра”.

Джерело: kreschatic.kiev.ua

Тут ви можете написати коментар до запису "15 серпня 1819 р. народився Григорій Ґалаґан"

* Текст коментаря
* Обов'язкові поля для заповнення