19 жовтня 1915 р. народився Ігор Свєшніков

Свєшніков Ігор Кирилович

археолог, доктор історичних наук. Понад 20 років проводив розкопки на місці Берестецької битви, результати яких узагальнені в монографії "Битва під Берестечком". Автор монографій про культури шнурової кераміки та шаровидних амфор, путівника по заповіднику "Козацькі могили"

05Ігор Свєшніков народився 19 жовтня 1915 року в Києві у студентській сім'ї. З 1921року у с. Хотин Радивилівського району, куди переїхали його батьки. У 1930р., здав вступні іспити у четвертий клас Дубенської польської гімназії, яку закінчив у 1935р і поступив на юридичний факультет Львівського університету, де з 1937 року почав одночасно студіювати археологію.

У вересні 1939 р. одружився з студенткою французької філології цього ж університету Іриною Ігнатієвою, уродженкою м. Дубно. У1939-1940 рр. працював з дружиною у різних селах на Рівненщині. З 1945 по 1959рр. працював завідуючим відділом історії первісного суспільства Львівського історичного музею. У 1945-1950 рр. заочно навчався на істфаці університету. В 1972р. захистив докторську дисертацію.  Працював в  інституті суспільних наук у Львові  молодшим, старшим, провідним співробітником.

Багато років проводив розкопки у різних місцях Рівненщини і на полі Берестецької битви 1651р. Був почесним членом Рівненського обласного краєзнавчого товариства. Раптово помер під час розкопок на території Дубенського замку, похований біля Львова. Автор майже 200 наукових  і краєзнавчих публікацій. Зокрема про нашу область видав книги «Довідник з археології України. Ровенська обл.», «Музей-заповідник «Козацькі могили», «Битва під Берестечком», учасник багатьох науково-теоретичних і краєзнавчих конференцій.

Древня Волинська земля - Рівненщина завжди була на перехресті подій, що визначали долю України.

Тут, серед прадавніх лісів, зароджувалось і визрівало східне слов'янство, тут під дзвін мечів і списів утверджувались удільні князівства могутньої Київської Русі. Звідси по всій Україні розлилась нова українська освіта і культура, звідси виходили когорти борців за національне і духовне визволення народу. Багата наша земля пізнішими подіями революційної і національно-визвольної боротьби.

Особливе місце в калейдоскопі історичних подій займає участь Волині і Рівненщини  в національній революції і Визвольній війні  під проводом Богдана Хмельницького в середині 17 ст. Найголовнішою серед них є битва під Берестечком. Історична велич її полягає не тільки в тому, що це була найбільша битва часів середньовіччя, але і у особливостях військової тактики і бойової майстерності.

 Належить зазначити, що сфера наукових зацікавлень І.Свєшнікова була дивовижно обширна.  Будь-який історичний аспект, що привертав його увагу, дослідник вивчав глибоко і всесторонньо. Особливо це стосувалося нумізматики, давньої зброї і реставрації старожитностей. Накопичені роками знання і досвід широке запотребування мали під час вивчення пам'яток доби раннього та пізнього середньовіччя, які становили  винятковий етап у дослідженнях І. Свєшнікова. Ігор Кирилович  завжди плекав у серці дві заповітні мрії : повернутись до розкопок давньоруського Звенигорода, та розпочати дослідження козацьких старожитностей, котрі розбурхували його уяву ще з раннього дитинства.

 «Якщо архіви мовчать, то земля говорить» - ось кредо всього життя Свєшнікова , яке він підтвердив своїми археологічними розкопками у різних місцях Західної України, зробивши сотні публікацій.

За сприяння Сидоренка В.Я.,  директора Рівненського краєзнавчого музею, і допомозі Лотоцького П.Я., директора архітектурного комплексу «Козацькі могили» у 1970 році було організовано першу розвідкову експедицію на місце битви 1651р. під Берестечком (Радивилівський район Рівненської області). Це дало початок  широкомасштабним дослідженням, що безперервно тривали чверть століття.

Підсумки цих історико-археологічних досліджень викладені у монографічному опрацюванні «Битва під Берестечком» (1993р). У книзі вперше було докладно відтворено перебіг битви і подано історичну оцінку битві під Берестечком і її  ролі у ході Визвольної війни українського народу.

Слід зазначити, що у 2005 році рішенням Рівненської обласної ради була заснована науково-краєзнавча премія імені Ігоря Свєшнікова у галузі охорони культурної спадщини краю. Вона присуджується з метою стимулювання розвитку цієї галузі, відзначення кращих спеціалістів в галузі охорони та збереження пам'яток історії, культури та архітектури. Вручається щорічно з нагоди Міжнародного Дня охорони пам'яток історії та культури.

Джерело: yunilibr.rv.ua

Офіційна сторінка ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" у Фейсбуці! Приєднуйтесь!

Опубликовано Громадська організація "Майдан Січеслав-Дніпро" 9 июня 2017 г.
 
 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 185 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "19 жовтня 1915 р. народився Ігор Свєшніков"

* Текст коментаря
* Обов'язкові поля для заповнення

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380687755502