26 вересня 1832 р. народився Петро Сокальський

Петро Петрович Сокальський

Український композитор, музичний і громадський діяч, фольклорист

uk.wikipedia.org

uk.wikipedia.org

Народився 26 вересня 1832 р. в Харкові. З дитинства грав на багатьох музичних інструментах, зокрема на фортепіано, флейті, віолончелі, брав участь у домашньому ансамблі, в оркестрі молодих аматорів музики. В 1852 р. закінчив природничий факультет Харківського університету, після чого працював учителем ботаніки, зоології та мінералогії у Катеринославській гімназії, потім особистим секретарем російського консула в Нью-Йорку (1855—1857). Водночас продовжував займатися музикою, вивчаючи записані ним у Харківській губернії народні пісні. З 1859 р. співробітничав у газеті »Одесский вестник», яку видавав його брат Микола Петрович. У цей час друкував свої статті. Брав участь у концертах Одеського філармонічного товариства.

На початку 60-х років працював у Петербурзі, де публікувався у »Санкт-Петербургских ведомостях», журналі »Время».

Співробітничав з російськими митцями, зокрема композиторами О. Даргомижським, М. Балакірєвим, Ц. Кюї, літературним критиком В. Стасевим. У 1862—1863 pp. навчався в Петербурзькій консерваторії, яку не закінчив, оскільки вирушив до Одеси, де у 1864 р. за зразком балакірєвської музичної школи організував Товариство аматорів музики (пізніше — Одеське музичне товариство).

Організував хор, читання публічних лекцій з історії і теорії музики, акустики, естетики. Писав статті, рецензії в газетах »Одесский вестник», »Новоросійський телеграф». Брав участь у першому Російсько-музичному конкурсі, на якому отримав премію за кантату »Бенкет Петра Великого». В 1875—1876 pp., перебуваючи в Болгарії як військовий кореспондент, записав кілька народних пісень, які використав у своєму творі »Слов’янський альбом».

У 70—80-ті роки XIX ст. багато писав. У творчому доробку П. Сокальського опери — »Мазепа» (1859, за поемою О. Пушкіна »Полтава»), »Майська ніч» (1863, за повістю М. Гоголя), »Облога Дубна» (1878, за повістю М. Гоголя »Тарас Бульба»); кантата (»Бенкет Петра Великого», 1859), балада (»Слухай»), близько 40 фортепіанних творів, понад 40 романсів, серед яких — на слова Т. Шевченка »Утоптала стежечку», »Полюбила молодого козака дівчина» та ін.

Автор збірок »Про музику в Росії» (1862), »Руська народна музика, великоруська і малоруська, в її будові мелодичній і ритмічній і відмінності її від основ сучасної гармонічної музики» (1888), »Малоросійські і білоруські пісні» (1903) та ін.

Помер 14 квітня 1887 р. в Одесі.

Джерело: pidruchniki.com

Офіційна сторінка ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" у Фейсбуці! Приєднуйтесь!

Опубликовано Громадська організація "Майдан Січеслав-Дніпро" 9 июня 2017 г.
 
 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 125 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "26 вересня 1832 р. народився Петро Сокальський"

* Текст коментаря
* Обов'язкові поля для заповнення

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380687755502