28 жовтня 1896 року народився Майк Йогансен

Майк (Михайло) Йогансен

український поет. Автор збірок віршів “Д’горі”, “Революція”, “Пролог до комуни”, “Доробок”, «Ясен», та ін.

 

Йогансен_МайкМайк Гервасійович Йогансен (псевдоніми В.Вецеліус, М.Крамар) народився в сім'ї вчителя німецької мови. Майбутній поет навчався в гімназії та на історико-філософському факультеті Харківського університету. На час закінчення вузу (1917 р.) знав старогрецьку і латинську, вільно володів англійською, німецькою, італійською, іспанською, французькою, не кажучи вже про скандінавські та слов'янські мови.
Ще дев'ятнадцятирічним юнаком почав заробляти приватними лекціями з німецької мови, виступати в періодичних виданнях з віршами російською мовою.
Після жовтня 1917 року писав українською мовою поезії. За сімнадцять років творчої діяльності Йогансен видав вісім збірок віршів, десять книжок прози, в тому числі дві - гуморесок, п'ять книжок нарисів, чотири збірки для дітей, ряд перекладів.
Головною справою життя митець вважав поезію, він був єдиним зачинателем революційно-романтичної течії. Реалістичне змужніння цього романтика відбувалось від збірки до збірки, яким він давав символічні назви. Хоч у багатьох творах Йогансена і відчутне замилування красою природи, він є поетом-урбаністом. Разом з тим, незважаючи на стихійність романтичного пориву, він поет-філософ.        Перша поетична книжка "Д'горі" вийшла в 1921 році. За нею побачили світ "Кроковеє коло", "Революція" (1923), "Пролог до комуни" та "Доробок" (1924). Книжка "Ясен" охоплює поетичну творчість 1925-1929 рр.
Окрім поезії Йогансен успішно виявив себе і в жанрі прози.        На 1928-1929 рр. припадає вихід книжок для дітей. Перша з них - "Жабка. Кіт (Чудило). Собака (Джан)" - побачила світ у 1929 році. Далі з'являються збірки "Хитрі качки" (1935), "Старий вепер" (1936), "Джан та інші оповідання" (1937). Посмертно видано книжки: "Кіт Чудило" (1967, 1968), "Краби" (1968), "Собака, що лазив на дерево" (1989).
В основі оповідань письменника - особисті спостереження, досвід мисливця-мандрівника. Галерея звірів, птахів, комах проходить перед читачем, він дізнається про їх спосіб життя, звички, ставлення до людей.
Майк Йогансен любив подорожувати. Чи то із записною книжкою, чи то з мисливською рушницею за плечима, він об'їздив і сходив тисячі кілометрів по Україні, Казахстану, Дагестану. Враження і спостереження з тих мандрівок вилились на сторінки його нарисів "Три подорожі" (1932), "Подорож у Дагестан" (1933), "Подорож людини під кепом", "Кос-Чагил на Ембі" (1936).
Життя письменника раптово обірвалось в часи сталінізму. 18 серпня 1937 року Йогансен був заарештований і звинувачений в антирадянській, націоналістичній діяльності.
Розстріляли письменника у Києві.
Реабілітований посмертно.
На жаль, сьогодні ім'я М.Йогансена залишається у смузі призабутих, малознаних. Досі не перевидано вибраних творів митця, не написано жодної монографії або збірника., статей про нього.
Але ніщо цінне не зникає безслідно - живе і діє доробок співця нової ери!

Джерело:  chl.kiev.ua

Офіційна сторінка ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" у Фейсбуці! Приєднуйтесь!

Опубликовано Громадська організація "Майдан Січеслав-Дніпро" 9 июня 2017 г.
 
 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 131 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "28 жовтня 1896 року народився Майк Йогансен"

* Текст коментаря
* Обов'язкові поля для заповнення

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380687755502