Вітаємо з Третім Спасом, який ще звуть Горіховим або Хлібним.


 

Сьогодні, 29 серпня українці  святкують Третій Спас, який ще має назву Горіховий або Хлібний. Це Спас є традиційним, маючи дуже давні дохристиянські корені, яке приходиться після Першого (Медового) Спаса та  Другого (Яблуневого) Спаса.

Фото: rik-2016.pp.ua

Фото: rik-2016.pp.ua

Серед народу Третій Спас ще зветься  Полотняним, Горіховим та Хлібним. Наші пращури до цього дня закінчували жнива. На це свято найкращою їжею вважався випечений хліб та пироги з борошна нового врожаю.

Горіховим Спасом назвали його, тому що до цього дня поспівали лісові горіхи та їх можна було освячувати в церкві та заготовляти на зиму. В деяких районах відбувався ритуал по горіховому збору. До лісу відсилали найстаршу жінку, яка повинна була принести горіхів. Скільки вона назбирала за цілий день горіхів для інших було мірою, менше не можна було збирати.

Згідно з народних прикмет,одного року водночас не могли вродити і горіхи, і хліб. Тому, якщо цього року щедрий врожай горіхів, наступного року треба чекати на врожай хліба. цього дня традиційно із ліщини робили віники для лазні. Вважали, що вони мали цілющу дію. Також сушили ці віники окремо від тих віників, які зроблелі з гілля  дерев інших видів.
В  день Горіхового Спасу міста проводили ярмарки, там можна було купити виткані полотна. За народними прикметами під час Першого Спасустоять на воді, Другогокуштують яблука, а на Третійпродають полотна. Саме з цього і  походить ще одна назва – «Спас на полотні», або Полотняний Спас. Серед люду вважали, що прибуток від продажів саме цього дня буде дуже вдалим.
Та саме сьогодні  господині  печуть хліб з тільки зібраного урожаю, потім його освячують в  церкві та він є головною стравою столу. На святковому столі обов'язково є  яблука, горіхи та мед. Ще як і в Маковий Спас, цього свята потрібно святити воду, бо підземні джерела вважаються цілющими.

Команда ГО "Майдан Січеслав-Дніпро" вітає усіх із Святом Горіхового Спасу і бажає українцям гарного врожаю та достатку!

Прес-служба ГО "Майдан Січеслав-Дніпро"

 

Сподобалася стаття? Підпишіться на RSS.

Стаття прочитана 264 раз(ів).
 
Ще з цієї рубрики:
Тут ви можете написати коментар до запису "Вітаємо з Третім Спасом, який ще звуть Горіховим або Хлібним."

Увійти, щоб залишити відгук.

Архіви
Наші партнери
ГО «Нове бачення»

ГО «Сила Майбутнього»

ГО «Екодніпро Стандарт»

ГО «Суспільство проти свавілля»,

ГО «Характерник» м. Павлоград

Читати нас
Контакти
e-mail:

maidan-sicheslav@i.ua

т.: +380992161366